Co jsou čakry

Energie života...

Aby bylo lidské tělo zdravé, je třeba, aby jeho čakry byly v rovnováze, správně fungovaly a přijímaly energii. Slovo čakra pochází ze sanskrtu a v překladu znamená kruh nebo kolo. Čakry jsou energetická centra člověka. Dělíme je na hlavní a vedlejší. Důležitých je sedm hlavních čaker a sedm párů vedlejších čaker. Celkově je čaker mnohem víc, ale větší význam má asi 40 z nich. Čakry se podobají trychtýřovitým okvětním kalichům, které se neustále točí v podobě víru. To způsobuje, že potřebná okolní energie je nasávána dovnitř a ta nevhodná energie zase může proudit ven. Čakry jsou levotočivé a pravotočivé a jejich průměrná velikost je kolem 10 - 15 cm. Každá z hlavních čaker má svou specifickou barvu a svůj specifický význam.

Poruchy, blokády a různé deformace funkčnosti čaker se projevují jako nemoci, špatné mezilidské vztahy nebo těžké životní situace. Pokud jsou všechny čakry odblokované, vyčištěné a v harmonii, je i harmonický život člověka.

1. čakra - kořenová, základní - MÚLADHÁRA - má červenou barvu.

Podpírá fyzické tělo, protože je na konci páteře. Vztahuje se k tomu, jak se cítíme materiálně zajištěni. Vyvážená vyzařuje bezpečí, klid a stabilitu. Dále je s touto čakrou spojené tzv. uzemnění. Jedná se o stav, kdy si uvědomujeme přítomnost našeho bytí a "nelítáme v oblacích".

2. čakra - sexuální, sakrální - SVÁDHIŠTHÁNA - má oranžovou barvu.

Tato čakra vládne touze, potěšení, sexualitě, smyslnosti a plodnosti. S touto čakrou je spojena i tzv. "chuť do života".

3. čakra - solární, pupeční - MANIPÚRA - má žlutou barvu.

Tato čakra ovládá osobní sílu, sebejistotu, asertivitu a vůli. Nerovnováha se může projevovat slabou vůlí nebo naopak touha po moci, arogance, ...

4. čakra - srdeční - ANAHÁTA - má zelenou barvu.

Vládne lásce, dechu, rovnováze, vztahům a jednotě. Problémy s touto čakrou mají lidé, trpící nedostatkem lásky, trpící nějakou křivdou a dalšími vztahovými problémy.

5. čakra - krční - VIŠUDDHA - má světle modrou barvu.

Je spojena s komunikací, vyjadřováním a tvůrčím vyjádřením. S touto čakrou mívají problémy ti, co neumí nahlas říct svůj názor.

6. čakra - čelní, třetí oko - ÁDŽŇA - má tmavě modrou (indigovou) barvu.

Tato čakra vládne duchovnímu probuzení. S plně aktivovaným "třetím okem" je spojován pojem "nadpřirozených" schopností. Spouští se intuice.

7. čakra - korunní - SAHASRÁRA - má fialovou barvu.

Tato čakra je spojená s osvícením, čistým vědomím a napojením se na vesmír. Pro normální lidi je ale spojena i s inspirací a kreativitou.